Inwestycje w IT coraz bardziej popularne w pandemii
Inwestowanie w nieruchomości czy akcje giełdowe staje się coraz trudniejsze. Dlatego startupy branży IT cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów, także indywidualnych. Jednak mają one swoją specyfikę prawną wynikającą z technologii, za którą legislacja nie nadąża.
W dobie pandemii galopujący popyt na usługi e-commerce i platformy internetowe sprzyja powstawaniu aplikacji, narzędzi i usług internetowych. Znaczna część nowatorskich projektów IT jest domeną młodych programistów, którzy poszukują zaplecza finansowego i biznesowego. To z kolei stwarza szansę dla inwestorów, szukających ciekawych pomysłów na ulokowanie środków. Jak zatem bezpiecznie inwestować w IT?
Analiza prawna
W pierwszej części „Poradnika inwestora", dotyczącej bezpiecznego inwestowania w dobie pandemii, wyjaśnialiśmy, dlaczego każdą przemyślaną inwestycję powinna poprzedzać analiza prawna (ang. due diligence). Due diligence pozwala na świadome inwestowanie i dobór właściwych środków prawnych. Celem analizy jest przede wszystkim wykrycie i wskazanie ewentualnego ryzyka inwestycyjnego, co z kolei pozwoli na wdrożenie właściwej formy biznesu oraz zabezpieczeń. Jest to szczególnie ważne przy inwestycjach w branże specjalistyczne, jak IT, których produkty stanowią złożoną prawnie materię. Regulowane są wieloma aktami prawnymi, czasem nawet o zasięgu międzynarodowym.
Inwestując w IT należy przede wszystkim zwrócić uwagę na niżej omówione elementy.
Określenie produktu
Pierwszym punktem analizy prawnej powinno być ustalenie, w co tak naprawdę inwestujemy. W przypadku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta